Thursday, 22 September 2011 22:36

BEFFTA 2011 Nominations

Written by 
Rate this item
(0 votes)

ONLINE VOTING BEGINS ON 1ST OCTOBER 2011 AND ENDS ON 14TH OCTOBER


Music

Best Female Act: Dionne Reid, Kadija Kamara, Cherr1 v, Makeida, Shiikane, 4flava, Ayanna, Lioness, Alexandra Burke, RD, Lil simz, Wyen Solo, Bumi Thomas, Destinee Superstar, Yolanda Brown, Mz Bratt

Best Male Act: Jermaine Riley, Wretch 32, DEM TWO, Dretonio, YJ, Tinchy Strider, Sway, R.I.O, PW, Pepstar, Lock Essien, Marvylous

Best Gospel Act: Chuka Royalty, Aaron T Aaron, Rebecca, Diana Hamilton, Sonnie Badu, Uche Ugwu, Four Kornerz, Ejiro, Rudo Zamchiya, , Faith Child, Remi Odumesi, Myco Cris, Coco Dupree, Meleke

Best International Act: Zone Fam, D’ banj, Fally Ipupa, Tu Face Idibia, Menoosha, Simply Chrysolite, Tim Godfrey, Kelly Rowland, Lupe Fiasco, Menoosha, Wiz Kid, Teargas, Tiwa Savage, LeToya Lucket

Best Female UK based Afro/Caribbean Act: Cythia Mare, Tracy Chanda, Simply Chrystolite, Zita K, Bumi Thomas, Tipsy,

Best Male UK based Afro/Caribbean Act: Lil P, Mo Eazy, King David, Myco Chris, Lekan Shobiyi, Tu Short, Hyper Hype, 2Kriss, Lanre Japlin, prince Ade

Best Producer, Best Touch, Lekan Shobiyi, SHABACH(Beautiful Soundz), master Kraft, Labrinth, The Real Mr Smith, J Weathers, Pepsta


Dance

Best Dance Act Dan-Kira, Akai, Flawless, Diversity, Definitives, Rhimes Lecointe, Boy Blue Entertainment

Best Dance Choreographer , Kwame Knight, Douggie Dan-Kira, Glenn Hudson, Kenrick ‘H20′ Sandy, Tony Adigun, Johnson(Kid Royal), Anthony Kaye


Comedy

Best Comedian Obonjo comedian, Don’t Jealous Me, Adot, Eddie Kadi, Funmbi, Kat Francois, Miss London, Slim Comedian, Prince Abdi, Joycely Jee Esien, Lateef Lovejoy


Radio

Station of the year: Voice of Africa, East African Voice, Inspiration FM, Unique FM, Playvybz, Bang Radio, Zimonline Radio, Colourful Radio, Flames radio, Premier Gospel Radio, Rinse FM, UCB Radio

Radio personality of the year: Patricia Benjamin , Deoba Authentic, EzraTshisha Sibanda, Oyinka Awojobi, Karla Williams, Betty Makoni, Kojo, DJ Abrantee, Eddie Kadi, Kat Boyce


Newspapers/Magazines/Blogs

Best Community Newspaper: Afro News, The Voice, Trumphet, Testify

Magazine of the year: New African Woman, FAB Magazine, Nollywooduncut, Flavour, In-spired lifestyle magazine, Hotminute Magazine, Black Hair Magazine, Tropics Magazine, check out Magazine , Crux, Keep The Faith, Women Confidential, Fashions Finest, Afro Pulp, Lime Magazine, Oh yes, Urban World

Journalist of the year: Topi Lyambila, Henry Bonsu, Ayo Johnson, Stephen Ogongo, Janelle Oswald, Charlene White, Annika Allen, Lukwesa Burak, Jumoke Fashola, Precious Williams, Rageh Omar

Blog of the year: Shadders.net, belindaotas.com, Africa Fashion Guide, Soul Culture, msafropolitan, Deeper than twitter, Bella Naija, Art Hustle, Bee Suarez, Miss Jestina George, Mo-am network, Not Just ok, pappzd, Soul Culture, The Nort Blog, Africa Batik


Events

Best Events Promoter Effycom Productions, Mahogany International, Vintage Star, Triforce promotions, Vorte Avant Garde, Talented and Young, IUC Entertainment, Fashion finest, DJA Media, Bigga Fish, K Benson Entertainment, Smade, Akwaaba Promotions, Tukdel entertainment, Ultimate praise, Akwaaba Promotions

DJ

DJ of the year
Dj Longers, Dj Unbeetable, Dj Dubwise, Dj Ace and Vis, Dj Dubwise, Dj xclusive, Dj Dego Ranking, Dj 279, Dj Abass, Dj Shimpundu, Dj Shuges, Dj Steve Sutherland, Dj twin b, Dj Candice McKenzie

Photographers

Best Photographer
Ernest Simons, David Mbiyu, Kenneth Asia, Idelic media and creative photography, Adeyinka Adepitan, Akpe Ododoru, Creative Peace, Femi Touch


Fashion Category:

Fashion Designers

Best Female Fashion Designer: Kamondi Couture, Sandstorm Boutique, Yaa Ataa Couture Bags , Adopted Culture Couture, Tina Lobondi, KiRette Couture, Laurette Lope(Glamelle Boutik), Aj Clothing, Bestow Elan, Chichia London, Leah African design, Jose Hendo, Anita Quansah, Ayikai couture, Ester Ndongala,

Best male Fashion Designer : Kitoko, Maze Couture, Alexander Amosu, Fabio designs, Zekaryas Solomon, Usher Shegs


Stylists

Best Hair Stylist Dionne Smith, Edee Beau, Angela Plummer, Didisa, Junior Green, Eugene Davis, Sandra Webb

Best Wardrobe Stylist: Crystal Deroche, Christelle Kedi, Shanah-Marie Francis, Tanesha West Carr, Eboni Burrowes, Samantha Watson


Make-up Artists

Best Make-up Artist , Sheeba Raye, Edee Beau, Barbara Mensah, Alicia Samuels, Mink London, Sophia Taylor, Dimple Patel Make Up, Lola Maja, Karen Salandy, Cre8tive Makeup, Facequizite, Didisa

Fashion Choreographers

Best Fashion Choreographer Kwame Knight, Catwalk Professor, Maxine Griffiths, Reuben Joseph


Models

Best male model Ibukun Jegede, Prince Nkay, Anthony Kaye, Dwain Stephens, Jason Daniel Best, Zebulun, Delisser, Julius Reuben, Ebrima Sey,

Best female model Samira Hashi, Nana Afua Antwi, Robyn Henry, Rissikat Bade, Halima Ali, Samantha Watson, Gisela Wanjiru Greiner, Tamar Oluwaseun, Abie Koroma, Shanelle Banton, April Alexander, Rachel Tukdel, Lisette Mibo, Sasha Shantel, Sophie Latoya

Best Modelling Agency Demus castings, Mahogany International, Mora Moda


Beauty Pageants

Best Beauty Pageant Miss Nubian UK, Miss West Africa UK, Miss Congo UK, Queen of Zambia UK, Miss Uganda UK, Miss Ghana UK, Miss Jamaica UK, Miss African Spirit, Miss Elegant International, Miss Central Africa UK, Miss Cameroon UK

Best Beauty Queen; Casandra Dohmatob, Victoria Okafor, Rissikat Bade, Victoria Matonga, Nzala Chimuka

Best Former Beauty Queen Nicola Sackey, Flavia Mbazima, Amelia Lola, Sasha Shantel, Laurette Lopo, Maria Namiiro

Best Beauty Pageant Director Jacqueline Wabara, Nana Tamakloe, Ethel Elaka, Jacqueline Matovu, June Daley, Marvis Osei, Michelle Adams, Justina Mutale,


Film Category

Best Film director Obi Emelonye, Lonzo Nzekwe, Otunba Abiola Asalulola, Verona Spence and Dalian Adofo, Adam Deacon, Noel Clarke, Tyler Perr

Best Actor Phoenix James, TY Bankinson, Jordan Pitt, Ashly Chin, Adam Deacon, Ashley Walters, Femi Oyeniran, Jumayn Hunter, Sam Sarpong, Idris Elba, Osita Iheme, Will Smith

Best Actresses Ann Akin, Fatima Jabbe, Genevive Nnaji, Omotola, Wunmi Mosaku, Vanessa Adekole, Kyla Frye, Thandie Newton

Best Film: The Mirror Boy, Anchor Baby, Natashe De Prodigal, Ancestral Voices, Anuvahood, For Colored Girls

Best screenwriter: Tyler Perry, Anne Akin, Adam Deacon, Lonzo Nzekwe, Noel Clarke, Obi Emelonye

Best theatre production: Life After Death, Conversations With Love, Love is a loosing game, Lion king, Fela, Estate Walls


TV Category

Best Actress Ellen Thomas, Segilola Scott, Bunmi Mojekwu, Wunmi Mosaku, Yetunde Oduwole, Andrea Ama Abaogye, Moji Bamtefa

Best Actor David Ajala, Wale Ojo, Arinze Kene, Tolu Charles Ogunmefun, Daniel Kaluuya, Jimmy Akingbola, Daniel Anthony

Best TV Station: OH TV, HI TV, BEN TV, BET, OBE, VOX AFRICA

Best TV Show , Meet The Adebanjos(OH TV), The Sporah Show(BEN TV), Telling Tales(OH TV), The Magazine Show(BEN TV), Afrika Rising(Oh TV), The Afro Buzz(VOX Africa), Shoot The Messenger(VOX Africa), The Wendy Williams Show(BET), The Monique Show(BET), Wahala show(VOX AFRICA)

Best TV personality , Shoggy Tosh, Lola Ogunbadejo, Mansour Bellow, Charlene White, Henry Bonsu, Adesope Olijide, Effua Daniels, Angelica Bell, Princess Deun Adedoyin,

Best presenter: Lola Ogunbadejo, Shoggy Tosh, Adesope Olajide, Effua Daniels, Reggie Yates, Femi Amusan, Liz Yemoja, Melvin O’doom, Rickie Haywood, James Sherwood, Miquita Oliver, Sama Ndango, Mansour Bellow

Best Webseries: Meet The Adebanjos, Breach drama, Don’t Jealous Me(DJM), The Sama Ndango Show

Best online TV: Factory 78 TV, SB TV, UPSHOT TV, xposure TV


ART Category

Best Spoken Word Artist/Poet: Lyrical Healer, Dean Atta, Dumi Senda, Deanner Rodger

Best Art Director
Kwame Knight, Sam Davis, Ola Shobowale, Christelle Kedi
 

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.